Jak przygotować mrożoną herbatę?

Jak przygotować mrożoną herbatę?

Wraz nadchodzącym latem, zaczynamy odczuwać coraz większe pragnienie chłodnego i orzeźwiającego napoju. Picie herbaty mrożonej to więcej niż tylko orzeźwienie: to odkrywanie. Degustacja herbaty zaparzonej w niskiej temperaturze może ujawnić nowe, niesamowite smaki i aromaty, które nie są wyczuwalne w gorącym naparze. Domowa, mrożona herbata Basilur to zdecydowanie zdrowsza i smaczniejsza alternatywa dla gotowych napojów ze sklepu.

Co jest potrzebne do przygotowania mrożonej herbaty?

  1. Woda (zalecamy przefiltrowaną wodę)
  2. Herbata (wysokiej jakości, czarna herbata cejlońska)
  3. Naczynie (np. dzbanek, gaiwan, słoik z kranikiem, butelka lub karafka)
  4. Sitko
  5. Łyżeczka

Przygotowanie domowej ice tea rozpoczynamy od podgrzania wody do odpowiedniej temperatury zalecanej przy wybranym rodzaju herbaty. Czarną herbatę należy parzyć w temperaturze 90-100OC, natomiast zieloną czy białą w 70-80OC. W przypadku herbaty liściastej warto użyć sitka lub papierowego filtra, który ułatwi później wyjęcie suszu z naczynia. Do zaparzenia kubka naparu wystarczy ok. 1 łyżeczka herbacianych liści. Jeżeli w składzie herbaty znajdują się owocowe dodatki, można zwiększyć ilość suszu do nawet 2 łyżeczek. Czas parzenia powinien wynosić od 2 do 5 minut. Należy pamiętać, że im dłużej herbata  będzie się parzyć, tym jej smak będzie mocniejszy i głębszy. Po zaparzeniu, do gotowego naparu wystarczy dodać zimną wodę w proporcji 1:1 do użytej wcześniej gorącej wody oraz kostki lodu, które przyspieszą proces chłodzenia. Opcjonalnie, zamiast dodawać kostek lodu, przygotowany napój można umieścić w lodówce na ok. 3-5 godzin.

Do parzenia herbaty doskonale sprawdzi się gaiwan.

Gaiwan, czyli zestaw nadający się doskonale do parzenia herbaty

Co to jest gaiwan?

Gaiwan to tradycyjna naczynie do parzenia herbaty, zwykle wykonane z porcelany lub szkła. Zestaw składa się z filiżanki, pokrywki i podstawki. Aby przygotować herbatę, należy opłukać filiżankę wrzącą wodą w celu jej podgrzania, następnie dodać łyżeczkę herbaty, ok. 250 ml gorącej wody i pozostawić na kilka minut do zaparzenia. Gdy napar będzie gotowy wystarczy przelać go do docelowego naczynia. Dzięki odpowiedniej budowie, gaiwan zapobiega przedostawaniu się liści do herbaty. Wystarczy palcem wskazującym przytrzymać pokrywkę podczas nalewania.

Moment przelewania herbaty z gaiwana do drugiego naczynia

Drugą techniką, którą można użyć do przygotowania mrożonej herbaty, jest Cold Brew. Znana również jako parzenie herbaty na zimno, która polega na ekstrakcji smaku i aromatu herbaty za pomocą zimnej wody przez dłuższy czas. W odróżnieniu od tradycyjnego parzenia herbaty na ciepło Cold Brew nie wymaga użycia gorącej wody. Zamiast tego, herbata jest przygotowywana poprzez namaczanie liści herbaty w zimnej wodzie przez określony czas. Ponieważ proces namaczania trwa dłużej, ekstrahowane są bardziej delikatne i mniej gorzkie składniki herbaty. Herbaty parzone na zimno są często cenione za swoją orzeźwiającą nutę i niską zawartość kofeiny.

Porady Basilur Tea Master dotyczące mrożonej herbaty:

  • Upewnij się, że zawsze trzymasz herbatę w temperaturze pokojowej, aż będzie gotowa do podania, a następnie dodaj do niej lód, aby zachować stałą moc. Jeśli napar jest zbyt mocny, można go rozcieńczyć przefiltrowaną wodą.
  • Nie zalecamy zbyt długiego przechowywania mrożonej herbaty w lodówce, ponieważ może ona zmętnieć (nie wpływa to jednak na jakość naparu), a z czasem również stracić świeżość.
  • Aby przygotować słodką mrożoną herbatę, należy dodać słodzik do koncentratu herbaty po namoczeniu ale przed dodaniem chłodniejszej wody. W przypadku czarnych herbat polecamy użycie cukru trzcinowego, aby uzyskać karmelowy smak. W przypadku zielonych herbat najlepiej sprawdzi się miód.

 

Jeśli chcesz podzielić się tymi informacjami ze znajomymi i rodziną, mamy dla Ciebie łatwy do wykonania przepis, który pomoże Ci przygotować idealną mrożoną herbatę z kolekcji Basilur Fruit Infusion.


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją