21 września mieszkańcy Indii będą celebrować Narodowy Dzień Masala Chai. Nie ma lepszej okazji na to, aby zgłębić wiedzę o jednej z najbardziej lubianych i docenianych herbat korzennych na całym świecie!
Masala Chai to jedna z najpopularniejszych form przygotowywania aromatycznej indyjskiej herbaty chai. Nie istnieje jedna precyzyjna metoda zaparzania tego naparu. W Indiach każda z rodzin kultywuje tworzenie własnych przepisów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenia. Mimo to w każdym z nich pojawiają się pewne bazowe składniki: mocna czarna herbata, cukier lub miód, mleko i przyprawy korzenne tj. kardamon, pieprz, imbir, goździki i cynamon.
Należysz do grona miłośników chai? A może dopiero zamierzasz odkryć aromatyczny charakter tej herbaty? Niezależnie od tego, do której grupy osób należysz, ten przewodnik przeprowadzi Cię przez pochodzenie chai, jej ewolucję, znaczenie kulturowe oraz metody przygotowywania korzennej esencji!
Pochodzenie i historia Masala Chai
Masala Chai jest przesiąknięta bogatą tradycją. Samo słowo „chai” oznacza po prostu herbatę, podczas gdy „masala” odnosi się do mieszanki przypraw.
Historia naparu rozpoczęła się tysiące lat temu – był wtedy znany jako ajurwedyjski środek leczniczy. Według legendy pierwsza wersja chai została stworzona ponad 5000 lat temu na królewskich dworach indyjskich i miała postać korzennego napoju leczniczego, często spożywanego bez liści herbaty. Dopiero w okresie kolonialnym Wielkiej Brytanii w XIX wieku do napoju zaczęto dodawać liście herbaty, co umocniło jego status w indyjskiej kulturze.
Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska prowadziła intensywne działania dążące do zakładania plantacji herbaty w Indiach. W konsekwencji – dzięki tym wydarzeniom – doszło do połączenia czarnej herbaty z indyjskimi przyprawami i mlekiem, a więc do powstania receptury, którą znamy do dzisiaj. Z czasem zaprzestano wykorzystywać chai wyłącznie jako środek leczniczy i wprowadzono picie korzennej herbaty do codziennej rutyny.
Kultura picia Masala Chai
W Indiach chai to coś więcej niż tylko napój. Przygotowywanie składników, zaparzanie herbaty oraz delektowanie się jej smakiem traktowane jest jak swoisty rytuał, który umożliwia zwolnienie tempa i zrelaksowanie się.
Tradycja herbaty chai przekracza również granice społeczne i ekonomiczne. To spoiwo, które nie tylko łączy ludzi, ale też zajmuje znaczące miejsce w kulturze indyjskiego społeczeństwa. Poranne rutyny, spotkania rodzinne czy nawet biznesowe często rozpoczynają się od frazy: „Napijmy się chai”.
Warto również zwrócić uwagę na „chaiwallah” – ulicznych sprzedawców herbaty – których widok na indyjskich ulicach jest bardzo powszechny. Małe stoiska, na których w glinianych naczyniach serwowana jest Masala Chai, stanowią centrum rozmów i spotkań. To miejsca, w których zgiełk codziennego życia zwalnia i uspokaja się.
Regionalne odmiany Masala Chai
Na terenie Indii można spotkać herbatę Masala Chai w najróżniejszych odsłonach. Każdy z regionów ma swoją wersję tradycyjnego przepisu, który w głównej mierze bazuje na lokalnych składnikach i zwyczajach.
Mumbaj
W tym mieście zdecydowanie króluje „cutting chai”. Jest to mocniejsza wersja klasycznej Masala Chai. Jej smak i aromat są na tyle wyraziste, że herbata serwowana jest albo w małych naczyniach albo szklankach zalanych tylko do połowy. Zazwyczaj dodaje się do niej mniejszą ilość przypraw i większą ilość herbacianych liści.
Kaszmir
Kaszmirska odsłona znana jest jako „noon chai” lub „pink chai”. Do jej przygotowania wykorzystuje się listki zielonej herbaty, sodę oczyszczoną i sól zamiast cukru, co nadaje wyraźnie słony i orzechowy smak oraz mieszankę korzennych przypraw tj. cynamon, anyż i goździki. Po połączeniu tych składników z mlekiem powstaje napar o pięknym, różowym kolorze.
Radżastan
W tym północno-zachodnim stanie Indii popularność zyskała chai z większą ilością mleka. Czasem do herbaty dodaje się odrobinę masła, które nadaje korzennej esencji aksamitnej, kremowej konsystencji.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie ma jednej, precyzyjnej metody na przygotowanie Masala Chai. W samych Indiach można doświadczyć różnych odsłon tego naparu. Z tego powodu mamy możliwość na znalezienie tej jedynej, idealnej wersji chai. Przekrój ich jest bardzo zróżnicowany – od tych o mocniejszym profilu z wyraźnie wyczuwalną ostrością korzennych przypraw po te z większą ilością mleka, które łagodzi smak chai i sprawia, że esencja nabiera gładkiej, kremowej konsystencji.
Współczesna kultura Chai
Można śmiało stwierdzić, że fenomen Masala Chai przekroczył granice Indii. Obecnie kawiarnie na całym świecie oferują własne wersje korzennej herbaty – często dużo mocniejsze od oryginalnej, bazowej receptury. W wielu krajach zachodnich ogromną popularność zyskała Chai latte, a więc napar, który jest mieszanką czarnej herbaty, przypraw i mlecznej pianki posypanej szczyptą cynamonu.
Pomimo istnienia mnóstwa wariacji i odmian chai, doświadczenie wypicia tradycyjnej, korzennej herbaty na zatłoczonej, indyjskiej ulicy w deszczowe popołudnie, pozostaje niezrównane.
Masala Chai z kolekcji Oriental
Jeśli chodzi o wygodne i autentyczne doświadczenie pełni smaku i aromatu indyjskiej chai, mieszanka Masala Chai firmy Basilur będzie idealnym wyborem. Dzięki tej kompozycji zaoszczędzisz swój czas, ponieważ wyręczyliśmy Cię w dobraniu składników, odmierzeniu ich i wymieszaniu ze sobą! Basilur Masala Chai została skomponowana z wysokiej jakości listków czarnej herbaty cejlońskiej i przypraw – kardamonu, goździków, cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej i pieprzu.
Filiżanka aromatycznej kompozycji Masala Chai firmy Basilur stanowi synonim wysokiej jakości!
Masala Chai to coś więcej niż tylko herbata z przyprawami - to doświadczenie kulturowe, które mówi o wiekach tradycji, ciepła i jedności. W Narodowy Dzień Masala Chai warto poświęcić chwilę na zgłębienie informacji o tej herbacie, a następnie spróbować zaparzyć własnoręcznie ten aromatyczny, rozgrzewający napar.