Co powinieneś wiedzieć o białej herbacie?

Znaczna większość ludzi na całym świecie zna herbatę czarną i zieloną. Jednak w przypadku jej białej odmiany, wciąż zastanawiają się: „Czy biała herbata ma faktycznie biały kolor?”. Nie, w rzeczywistości nie zyskuje ona białej barwy po zaparzeniu. Pochodzi ona z tej samej rośliny, co pozostałe rodzaje herbat - Camellia Sinensis. To co faktycznie wpływa na wygląd naparu, to metoda przetworzenia. W jego wyniku można otrzymać herbatę – białą, żółtą, zieloną, oolong, czarną i pu-erh.

Biała herbata jest najmniej przetwarzana, a to sprawia, że jest najbardziej naturalna spośród wszystkich odmian naparów. Proces ten składa się tylko z 2 etapówwiędnięcia i suszenia. W rezultacie na pąkach liści pozostają srebrzystobiałe, puszyste włoski, od których pochodzi nazwa! Dzięki minimalnemu przetworzeniu, biała herbata zachowuje mnóstwo korzystnych związków, które obecne są w świeżych liściach. Zawiera między innymi duże stężenie polifenoli, czyli silnego przeciwutleniacza, który zapobiega chorobom i wzmacnia układ odpornościowy organizmu.

Jak wygląda historia białej herbaty?

Przez wiele lat uważano, że białą herbatę odkryto w czasach dynastii Song (920-1269), jednak wzmianki o niej pojawiają się już dużo wcześniej – w dynastii Tang (618-907). W tym okresie przygotowanie naparu wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie: liście herbaty z wczesnych zbiorów dodawane były do sprasowanych ciast (compressed cakes), z kolei połamane kawałki rośliny moczono w glinianych czajnikach.

Chociaż biała herbata cieszyła się popularnością i szacunkiem w czasach dynastii Song, do niedawna była stosunkowo nieznana reszcie świata. Napar można było pić wyłącznie członkom rodziny królewskiej. Krążą pogłoski, że mogła być ona podawana jedynie cesarzowi w ramach „hołdu” przez dziewice w białych rękawiczkach, jako symbol honoru i szacunku.

Świeżo zerwane z krzewu liście białej herbaty

Jak zaparzyć białą herbatę?

Parzenie białej herbaty różni się od przygotowywania zielonej i czarnej odmiany naparu. Najlepiej jest parzyć ją w łagodniejszej temperaturze wody, wynoszącej 79-85°C. W zbyt gorącej wodzie, liście herbaty mogą się rozgotować i stać się cierpkie. Aby uzyskać jak najlepszy smak, zalecamy parzyć ją tylko przez 1-3 minuty.

Ile kofeiny zawiera biała herbata?

Powszechnie uważa się, że biała herbata zawiera mniej kofeiny niż inne jej odmiany. Z kolei niektóre z badań przeprowadzonych w ostatnich latach stwierdzają, że zawiera ona więcej teiny niż czarna herbata. Niezależnie, którą teorię przyjmiesz za prawdziwą, naszym zdaniem krótki czas zaparzania, a także niewielki proces przetworzenia przemawiają za niską zawartością kofeiny.

Kolekcja białych herbat marki Basilur:

Kolekcja białych herbat marki Basilur

Basilur przedstawia unikalną i luksusową kolekcję białych herbat, które zostały w mistrzowski sposób połączone z owocowymi aromatami. Każda z mieszanek charakteryzuje się niespotykanym smakiem, gładkością i subtelnością. Stanowią idealny prezent!


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją