Co musisz wiedzieć o japońskiej kulturze herbaty?

Co musisz wiedzieć o japońskiej kulturze herbaty?

W jednym z naszych poprzednich blogów rozmawialiśmy o kulturach herbacianych na całym świecie. Omówiliśmy w nim tradycje kilku krajów. Być może zauważyłeś, że nie opisaliśmy w tamtej publikacji japońskiej kultury herbacianej. Stało się tak, ponieważ jest ona tak głęboko zakorzeniona i rozległa, że uznaliśmy, iż sprawiedliwe będzie poświęcenie całego oddzielnego tekstu na ten temat.

Kontynuuj czytanie i odkryj wyjątkową kulturę herbaty w Japonii!

Jak rozpoczęła się historia ceremonii herbacianych?

Obrazek ukazujący chińskie ceremoniały

Pierwsze wzmianki o japońskich ceremoniach parzenia herbaty pochodzą z VIII wieku. W starożytności herbatę uważano przede wszystkim za lekarstwo, przeznaczone wyłącznie dla mnichów i osób z wyższych klas społecznych. Dopiero w okresie Muromachi (1336-1573) herbata stała się dostępna dla wszystkich warstw społeczeństwa.

Na jakie rodzaje dzielą się ceremonie?

Japońskie ceremonie parzenia herbaty dzielą się na dwie kategorie: formalne i nieformalne. Formalna ceremonia znana jest jako Chaji, a nieformalna jako Chakai. Ceremonie Chakai trwają zazwyczaj krócej niż godzinę. Jednak nauczenie się prowadzenia ceremonii może zająć lata praktyki! Na ceremonie Chaji zapraszani są specjalni goście, np. Starsi Mistrzowie Herbaty. Te formalne ceremonie mogą trwać od trzech do czterech godzin. Wymagają czasu na przygotowanie i zwykle organizowane na cześć ważnych okazji, takich jak świętowanie nowej ery.

Ceremonie odbywają się w tak spokojny i opanowany sposób, że cała uwaga zebranych jest skupiona na procesie przygotowywania herbaty.

Zamiast powszechnej koncepcji serwowania i przyjmowania naparu, ceremonie te mają na celu okazanie gościnności gospodarza wobec jego gości. Jest to także świetny sposób na ucieczkę od ciągłych zmartwień szybkiego tempa życia i uzyskanie wewnętrznego spokoju.

Jak wygląda procedura ceremonii parzenia herbaty?

Proces przygotowywania herbaty podczas ceremonii

Procedura rozpoczyna się posiłkiem Kaiseki Ryori, czyli tradycyjnym, wielodaniowym posiłkiem japońskim, po którym następuje filiżanka gęstej herbaty, a na koniec filiżanka lżejszej herbaty.

 

Jaki strój obowiązuje?

Na takie uroczyste wydarzenia nie zakłada się niczego krzykliwego ani ekstrawaganckiego. Zamiast tego preferowane są proste ubrania, które nie odwracają uwagi od ceremonii parzenia herbaty. Unikaj noszenia biżuterii, ponieważ może ona porysować zastawę i unikać silnych zapachów, które mogą zniekształcić zapach herbaty.

 

Gdzie i w jakim otoczeniu odbywają się ceremonie?

Japońskie ceremonie parzenia herbaty tradycyjnie odbywają się w pomieszczeniu zwanym „Pokojem Tatami”. Zwykle wejście jest nisko położone, więc goście muszą się ukłonić, aby wejść, co jest oznaką szacunku i skromności. Wiele pokoi Tatami znajduje się w miejscach otoczonych ogrodami, które zapewniają ciszę, ponieważ ceremonie zwykle odbywają się w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Podobnie jak strój, sam ogród nie zawiera ekstrawaganckich elementów ani mocnych zapachów, ponieważ może to ponownie odwrócić uwagę. Do herbaciarni prowadzi ścieżka z kamieni, każdy o różnych kształtach i rozmiarach. Kolejną rzeczą, którą można dostrzec, jest kamienna umywalka w pobliżu wejścia, w której goście mogą umyć ręce po przekroczeniu progu pokoju.

Naczynia niezbędne do ceremonii parzenia herbaty

 

Jak zostaje przygotowana herbata?

Ponieważ proces przygotowywania herbaty jest główną atrakcją ceremonii, używane są następujące przedmioty: bambusowa trzepaczka (Chasen), pojemnik na sproszkowaną zieloną herbatę (Natsume), łyżeczka do herbaty (Chashaku), miseczka na herbatę, talerz na słodycze, czajnik, i kotlarz. Każdy sprzęt ma swoje miejsce, ponieważ jest starannie dobierany w zależności od rodzaju funkcji, którą pełni.

 

Jak wygląda ceremonia?

Najpierw podaje się Wagashi - tradycyjny japoński słodycz - który należy zjeść przed spożyciem herbaty. Filiżanki naparu gospodarz umieści na macie Tatami w taki sposób, aby nie były skierowane bezpośrednio w stronę gości. Następnie zaproszeni prawą ręką podnoszą naczynie, kładą je na lewej dłoni i obracają o 90 stopni w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, tak aby nie było skierowane w ich stronę. Herbatę wypija się kilkoma łykami i ponownie umieszcza na macie Tatami. Po postawieniu filiżanki na macie, goście wyrażają swoją wdzięczność, kłaniając się z szacunkiem.

Gdy wszyscy dopiją herbatę, puste naczynie ustawia się twarzą do gospodarza. Po wszystkich tych działaniach, gospodarz może zapytać, czy zaproszeni są zainteresowany kolejną kolejką. Jeśli nie, ceremonia dobiega końca. Gospodarz umyje zużytą zastawę i odłoży ją na swoje pierwotne miejsce.

 

Warto przeżyć japońską ceremonię parzenia herbaty. Zdecydowanie powinna znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia! Rytuały te ukazują niektóre z tradycji Japończyków, które po prostu przyjemne dla oka. Ponadto, obecnie tempo życia jest na tyle szybkie – wszystkiemu towarzyszy pośpiech – że niemal niemożliwym jest osiągnięcie pełnego spokoju ducha. To kolejny powód, dla którego taka ceremonia od czasu do czasu jest korzystna dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją