Herbata z dodatkiem kwiatów – jak wygląda jej historia?

Herbata jest przesiąknięta tradycją i kulturą – od dawna docenia się ją za delikatne smaki, kojące właściwości i mnóstwo korzyści zdrowotnych.

                   

Przez stulecia miłośnicy herbat poszukiwali nowych sposobów na wzbogacenie jej smaku i aromatu. Jednym z nich było dodawanie płatków kwiatów do naparu, dzięki czemu zyskał on nie tylko odrobinę elegancji, ale też spowodowało to wzmocnienie doznań płynących z picia herbacianej esencji.

 

Jak rozpoczęła się historia herbaty z dodatkiem kwiatów?

Historia dodawania kwiatów do herbaty rozpoczęła się w starożytnych Chinach, gdzie sztuka parzenia naparów była pieczołowicie kultywowana i czczona. Uważa się, że łączenie herbacianych listków z płatkami kwiatów narodziło się w czasach dynastii Tang (619 – 907 n.e.), a więc w trakcie okresu rozkwitu sztuki i kultury.

Chińscy mistrzowie herbaty starali się wzmocnić wrażenia sensoryczne związane z degustowaniem herbat, dlatego zdecydowali się na dodanie naturalnych, kwiatowych aromatów.

 

Czarna herbata w kamiennych czarkach wzbogacona o kwiatowy posmak.

                           

Jak wygląda tradycja stojąca za praktyką dodawania kwiatów do herbaty?

Praktyka mieszania herbacianych listków z kwiatami nie tylko wzmacnia aromat kompozycji, ale też powoduje powstanie dodatkowych korzyści zdrowotnych. Opiera się ona na wyborze kwiatów ze względu na ich właściwości terapeutyczne przyczyniające się do poprawy samopoczucia pijącego.

Rozprzestrzenienie się kultury herbacianej w Azji, a później na Zachodzie wpłynęło na zróżnicowanie smaków i aromatów kompozycji – każdy region wprowadzał swoje unikalne mieszanki i wariacje.

 

Które kwiaty najczęściej dodaje się do herbaty i dlaczego?

Spośród mnóstwa kwiatów używanych w formie dodatku do herbaty, kilka z nich szczególnie zaskarbiło sobie naszą sympatię i stało się wieloletnimi faworytami w Basilur Tea. Każdy z nich wyróżnia się na tle pozostałych, nadając naparowi odrębny smak i aromat.

 

Jaśmin

Za sprawą swojej słodyczy i subtelności jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych i popularnych dodatków do herbaty. Właściwości uspokajające herbaty jaśminowej sprawiły, że jest ona ceniona już od wiekóww szczególności w Chinach, gdzie symbolizuje czystość i wdzięk.

 

Róża

Ze względu na swoje piękno i zniewalający, intensywny zapach również znalazła swoje miejsce w herbacianych kompozycjach. Picie herbaty różanej, która charakteryzuje się delikatnym zapachem i subtelną słodyczą, zapewnia niezapomniane doznania działające kojąco na zmysły.

 

Hibiskus

Stanowi bardzo charakterystyczny dodatek, ponieważ nadaje herbacie żywy karminowy odcień i cierpki, wywołujący orzeźwienie smak. Napar z hibiskusem znany jest ze swojego bogactwa w przeciwutleniacze i witaminę C. Ponadto, odznacza się działaniem prozdrowotnym i skutecznie gasi pragnienie.

 

Lawenda

Jej nieco słodki smak i cytrusowo-kwiatowe nuty nadają herbacie subtelnego charakteru, który wywołuje błogość i pomaga w zrelaksowaniu się.

   

Szklanka zielonej herbaty cejlońskiej z dodatkiem różnych aromatycznych kwiatów.

                

Rumianek

Znany jest ze swojego ziołowego posmaku z lekką słodyczą i goryczką. Po zaparzeniu rumianek wykazuje właściwości uspokajające, dzięki czemu stał się popularnym składnikiem mieszanek pomagających w zasypianiu i zrelaksowaniu się.

 

Chaber

Ten kwiat o płatkach w intensywnym niebieskim kolorze wpływa zarówno na barwę jak i smak naparu, nadając mu wyraziste słodko-korzenne nuty.

 

Nagietek

Nadaje herbacie wyrazistości, która objawia się poprzez wyczuwalną goryczkę, pieprzny smak i pikantny posmak pozostający na języku. Napar z dodatkiem nagietka działa rozkurczowo na układ pokarmowy.

                   

Krokosz

Jest często wykorzystywany jako naturalny barwnik oraz wzmacniacz smaku, a to wszystko za sprawą intensywnie żółtego koloru płatków oraz delikatnego smaku.

 

Zdjęcie przedstawiające moment nalewania zielonej herbaty jaśminowej do szklanki.

                                      

Obecnie tradycja dodawania kwiatów do herbaty jest powszechnie stosowana, co przekłada się na tworzenie coraz to nowszych połączeń.

Niezależnie od tego czy pije się herbatę na gorąco czy na zimno, w samotności czy w towarzystwie, zapewnia ona chwilę ukojenia pośród codziennego pośpiechu, zachęcając do skupienia nad delektowaniem się każdym łykiem.

W Basilur Tea bardzo cenimy tę tradycję. Stale tworzymy mnóstwo mieszanek, które zawierają różne odmiany kwiatów, wykorzystując tym samym ich właściwości – od delikatnego zapachu jaśminu po intensywność barwników w płatkach chabru.


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją