Czy do herbaty dodaje się mleko?

Czy do herbaty dodaje się mleko?

W zależności od tego, z której części świata pochodzisz i od Twoich osobistych upodobań smakowych, dodanie mleka do herbaty wywoła w Tobie różne odczucia. Dla ludzi, którzy regularnie piją herbatę na Sri Lance, w Indiach, Malezji i Tajlandii dodanie mleka do naparu stanowi czynność niezbędną. Jest to na tyle nieodłączny element kultury herbacianej, że wiele charakterystycznych mieszanek z tych krajów – takich jak indyjska Masala Chai czy herbata tajska-zawiera mleko. Jednak niektórzy puryści mogą się nie zgodzić z ta praktyką. Pomyśleliśmy więc, że należy przeanalizować ten spór.

Jak rozpoczęła się historia dodawania mleka do herbaty?

Powszechnie błędnym przekonaniem jest, że to Brytyjczycy zaczęli dodawać mleko do herbaty. Jednak w rzeczywistości zapisy pokazują, że Tybetańczycy rozpoczęli praktykę około 781 roku. Mogła ona mieć znaczący wpływ na to, że mleko stało się integralną częścią herbaty w Indiach wraz z Masalą Chai.

 

Przykłady herbat z całego świata na podstawie mleka:

Herbata Latte: dowolny rodzaj herbaty podawany ze spienionym mlekiem. Można ją przygotować zarówno z dodatkiem cukru, jak i bez.

Bubble Tea: odmiana herbaty mlecznej z Tajwanu z kuleczkami tapioki, słodzona, zwykle podawana na zimno.

Teh Tarik: ta popularna herbata z Azji Południowo-Wschodniej oznaczaherbatę przelewaną”. Robi się ją z czarnej herbaty i skondensowanego mleka. Napój przelewa się kilkukrotnie pomiędzy dwiema filiżankami lub pojemnikami, aż uzyska się pienistą konsystencję.

Masala Chai: indyjska herbata powstaje z połączenia w garnku mleka, czarnej herbaty i przypraw.

Hong Kong Style: mocna czarna herbata zmieszana ze skondensowanym lub zagęszczonym mlekiem, zwykle podawana na gorąco.

Tajwańska Bubble Tea z kuleczkami tapioki

Dlaczego do herbaty dodaje się mleko?

Powody, dla których ludzie dodają mleko do herbaty, różne i zależą od preferencji smakowych, korzyści zdrowotnych i jakości naparu.

Herbata dotarła do Europy Zachodniej w XVII i XVIII wieku. Nie była optymalnej jakości ze względu na długie podróże morskie i niewłaściwe przechowywanie, przez co stawała się niesmaczna. Zatem dodanie mleka było sposobem na zamaskowanie mdłego smaku herbaty kiepskiej jakości. Inna teoria wiąże się z porcelanowymi filiżankami, których używano w tym czasie. Naczynia te były zwykle wykonywane z delikatnego materiału. Dlatego dodanie gorącego naparu do nich często powodowało ich pękanie. Miłośnicy herbaty wymyślili na to kreatywne rozwiązanie. Zaczęli nalewać do pustej filiżanki odrobinę zimnego mleka, a dopiero później gorącą herbatę – taki zabieg pomagał obniżyć temperaturę napoju na tyle, aby uchronić porcelanę przed pęknięciem.

Korzyści zdrowotne mleka także wpłynęły na rozpoczęcie dodawania go do herbat. Na przykład Tybetańczycy praktykują to działanie, aby powstrzymać głód. Z tego też powodu w Wielkiej Brytanii podczas rewolucji przemysłowej powszechne było picie herbat z dodatkiem mleka wśród klasy robotniczej, ponieważ brakowało żywności.

Czarna herbata w szklanej filiżance z dodatkiem mleka

Które herbaty komponują się z mlekiem?

Podczas wybierania herbat, które będą się najlepiej komponować z mlekiem, warto zwrócić uwagę na zawartość taniny w mieszance. Napary o dużej zawartości garbnikówherbaty czarne - dobrze łączą się z mlekiem, ponieważ wygładza ono smak. Herbaty Assam, Ceylon i Keya to idealne propozycje na połączenie ich z mlekiem.


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją