W jaki sposób parzyć zieloną herbatę Cejlońską?

W jaki sposób parzyć zieloną herbatę Cejlońską?

Parzenie herbaty to zarówno sztuka, jak i nauka. Naukowcy od lat badają odpowiednie temperatury wody do ekstrakcji różnych związków, podczas gdy mistrzowie herbaty spędzili wieki na doskonaleniu sztuki parzenia herbaty. Przygotowanie filiżanki idealnej zielonej herbaty wcale nie jest łatwe. Jej smak zależy od wielu związków – od katechin i garbników po aminokwasy i substancje lotne, które sprawiają, że herbata jest przyjemna w piciu. Wszystkie wymagają określonych temperatur dla optymalnej ekstrakcji.

Czym jest herbata zielona?

Zanim zaczniemy od praktycznych wskazówek dotyczących parzenia herbaty zielonej, warto wspomnieć, czym tak naprawdę ona jest. To rodzaj herbaty, która jest zbierana, a następnie szybko konserwowana. Podczas gdy liście czarnej herbaty mogą się utleniać po zerwaniu, liście zielonejnatychmiast podgrzewane, aby zapobiec temu procesowi. Zielona herbata jest pełna korzyści zdrowotnych, zawiera przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, wpłynąć na proces odchudzania i pomóc w zapobieganiu demencji.

Liście zielonej herbaty znajdujące się nad filiżankami ze złotymi zdobieniami

Jaka jest optymalna temperatura wody do parzenia zielonej herbaty?

Jednym z najważniejszych elementów parzenia jest temperatura wody. Gotująca się woda jest zwykle zbyt gorąca do parzenia zielonej herbaty, co powoduje gorzki i cierpki smak. Jeśli woda jest zbyt zimna, pełny smak nie zostanie wydobyty z liści. Najlepiej używać wody o temperaturze od 70 do 80 stopni. Herbaciani mistrzowie w Basilur zalecają podgrzewanie wody, aż z dzbanka zacznie wydobywać się stały strumień pary. Alternatywnie możesz całkowicie zagotować wodę, pozostawić ją do ostygnięcia na kilka minut, po czym zalać herbatę.

Jaki jest czas parzenia?

Ponieważ zielona herbata jest delikatna, ważne jest, aby parzyć ją dokładnie przez dwie do trzech minut. Krótszy czas sprawi, że nie uwolnieni się pełnia smaku liści herbaty, podczas gdy dłuższy czas skutkuje uzyskaniem gorzkiego smaku. Zalecamy parzenie zielonej herbaty przez dwie minuty, a następnie smakowanie co 30 sekund, aż uzyskasz dokładnie taki smak, który lubisz.

Biała filiżanka postawiona na murze, otoczona plantacją zielonej herbaty

Dlaczego ważne jest, aby używać liści najwyższej jakości?

Jakość liści herbaty, których używa się do parzenia zielonej herbaty, odgrywa dużą rolę w smaku. Świeższe liście herbaty cejlońskiej w przeciwieństwie do tych w saszetkach z reguły dają lepszy smak, ponieważ liście herbaty mają miejsce na „oddychanie”. Smak jest bogatszy i bardziej autentyczny niż herbata pakowana w torebki.

Czy jakość wody ma znaczenie?

Woda ponownie trafia na tę listę, pokazując, jak ważnym jest czynnikiem, jednakowo dla herbaty zielonej lub czarnej. Woda zawierająca zbyt wiele minerałów może czasami przeciwdziałać naturalnym składnikom znajdującym się w liściach herbaty i powodować ostry smak. Woda oczyszczona lub źródlana jest najlepsza, ponieważ jest wolna od zanieczyszczeń, które mogą zmienić smak herbaty.

 

Parzenie zielonej herbaty to niewątpliwie sztuka, która wymaga odrobiny naukowego podejścia. Teraz gdy wiesz, jak prawidłowo zaparzyć zieloną herbatę, możesz eksperymentować z różnymi rodzajami, aby zobaczyć, który najbardziej Ci odpowiada.

 

Rozkoszuj się filiżanką herbaty Basilur, usiądź wygodnie i ciesz się świeżym naparem.


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją