Herbata cejlońska - czym jest i jak powstała?

Czym jest herbata cejlońska?

Chińska legenda głosi, że historia herbaty rozpoczęła się w 2732 roku p.n.e., kiedy została przypadkowo odkryta przez cesarza Shennonga. Liść z dzikiego drzewa herbacianego wpadł do garnka z wodą, którą cesarz gotował w ogrodzie. Cesarza tak zaintrygował smak powstałego naparu, że przystąpił do dalszych badań nad rośliną. Jednak dopiero herbata cejlońska przyniosła sławę herbacie w XIX i XX wieku, a wszystko dlatego, że była używana przez prawie każdą większą markę herbaty na świecie!

 

Cesarz Shennong parzący herbatę

 

Skąd pochodzi herbata cejlońska?

Herbata cejlońska od wieków znana jest jako najlepsza herbata na świecie. Czym właściwie jest i skąd pochodzi?

Herbata cejlońska pochodzi z wyspiarskiego kraju - Sri Lanki, który był wcześniej znany jako Cejlon, gdy znajdował się pod panowaniem brytyjskim. Herbata została po raz pierwszy sprowadzona na Sri Lankę przez Jamesa Taylora w 1867 roku, a reszta, jak mówią, jest historią! Herbata cejlońska to głównie czarna herbata, jednak na Sri Lance uprawia się również inne rodzaje, np. zieloną.

Chociaż Sri Lanka jest stosunkowo małym krajem, ma duże różnice wysokości, co powoduje, że smaki produkowanej herbaty różnią się znacznie w zależności od regionu, z którego pochodzą. Główne różnice w smaku wynikają z klimatu, jakości gleby, nasłonecznienia, ilości opadów i odmian roślin. Chociaż istnieją regionalne niuanse, herbata cejlońska jest ogólnie znana z wyrazistego i pełnego smaku. Większość herbat jest przetwarzana ręcznie, co sprawia, że ​​są orzeźwiające i jasne. W zależności od regionu herbata cejlońska może charakteryzować się wyczuwalnymi w smaku nutami przypraw, cytrusów i czekolady. Na Sri Lance wyróżniamy 5 głównych obszarów uprawy.

Herbata cejlońska - regiony pochodzenia, mapa Cejlonu


Jakie są rodzaje herbaty cejlońskiej?

Istnieją trzy główne rodzaje herbat uprawianych na Cejlonie:

  • Pierwszą i jednocześnie najbardziej popularną jest herbata czarna. Prawdziwa czarna herbata cejlońska jest wytwarzana z dojrzałych łodyg herbacianego krzewu oraz sfermentowanych liści.

  • Drugim rodzajem jest herbata zielona, przy produkcji której unika się procesu fermentacji. Dzięki temu liście herbaty pozostają zielone, a zaparzony napar ma słomkowo-zielony kolor. Liście herbaty są suszone i podgrzewane zaraz po procesie walcowania, aby zatrzymać dalszą fermentację.

  • Ostatnim rodzajem jest biała herbata, znana również jako „Silver Tips”, która składa się tylko z ręcznie zbieranych i suszonych na słońcu pączków. Pączki zrywane są z wyjątkowego gatunku krzewu Camelia Sinensis, którego liście są dłuższe i mają srebrne końcówki. Jest to najmniej przetworzona herbata.

Jako przedstawiciele marki Basilur jesteśmy dumni z tego, że dostarczamy najwyższej jakości herbatę cejlońską. Dlatego zapewniamy, że zawsze wybieramy takie odmiany, które zapewnią najlepszy smak wszystkim naszym produktom.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat herbaty Basilur, porozmawiaj z nami za pośrednictwem oficjalnych stron Basilur w mediach społecznościowych.

Uwielbiamy rozmawiać o herbacie!


Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją