Co to herbatka bostońska? Zanurz się w herbacianej historii!

Zapraszamy Państwa w podróż w czasie do jednego z najbardziej kultowych wydarzeń w historii Ameryki, a mianowicie do herbatki bostońskiej (ang. The Boston Tea Party), która miała miejsce 16 grudnia 1773 roku. Przyjrzyjmy się bliżej temu istotnemu historycznie protestowi.

Co doprowadziło do herbacianego protestu?

Pod koniec XVIII wieku w amerykańskich koloniach zawrzało. Niepokoje były spowodowane monopolem na sprzedaż herbaty, który Kompania Wschodnioindyjska w 1773 roku otrzymała od brytyjskiego rządu. Działanie to było zgodne z uchwaloną „ustawą o herbacie” i uderzyło ono w amerykańskich importerów. Co więcej, opodatkowanie kolonii bez dopuszczenia reprezentacji amerykańskich Brytyjczyków do parlamentu brytyjskiego wywołało ogromne poruszenie. W konsekwencji niezadowolenie mieszkańców kolonii doprowadziło do protestu politycznego zwanego herbatką bostońską.

Protest mieszkańców kolonii, którzy przebrali się w stroje Indian Mohawk

Jakie działania podjęli zbuntowani koloniści?

Wieczorem 16 grudnia 1773 roku grupka kolonistów przebranych za Indian Mohawk wdarła się na trzy zacumowane w porcie statki – „Dartmouth”, „Eleanor” i „Beaver”, ponieważ w ich ładowniach znajdowały się skrzynie wypełnione chińską herbatą. Konspiranci zniszczyli cały ładunek, wrzucając skrzynie do wody i spowodowali tym samym straty finansowe o wartości tysięcy funtów.

Herbatka bostońska, jak zaczęto nazywać to historyczne wydarzenie, była symbolem protestu przeciwko niesprawiedliwemu działaniu władzy brytyjskiej wobec kolonii amerykańskich. W pogoni za wolnością amerykańscy Brytyjczycy głośno i wyraźnie przedstawili swoje zdanie – byli gotowi poświęcić luksus w imię sprawiedliwości i własnych zasad.

Moment, w którym buntownicy wrzucają herbatę ze skrzyń do wody

Jakie są skutki herbatki bostońskiej?

Herbatka bostońska to istotne wydarzenie historyczne, które stanowi jeden z wczesnych epizodów rewolucji amerykańskiej. Sytuacja polityczna skłoniła kolonistów do zjednoczenia się przeciwko brytyjskiemu uciskowi i podsyciła w nich bunt. Determinacja okazana tej nocy przyczyniła się ostatecznie do ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku i tym samym do narodzin nowego narodu.

           

Obecnie możemy cieszyć się filiżanką herbaty w domowym zaciszu, jednak ważne jest, aby pamiętać o poświęceniu tych, którzy żyli przed naszymi narodzinami. Należy kultywować pamięć historyczną. Tak jak koloniści postanowili stanąć w obronie własnych interesów i przekonań, tak my również nie możemy zapomnieć o znaczeniu zasad i wartości, którymi należy kierować się w życiu.


Starszy post Nowszy post

zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją